Yaylacık Mah. Nilüfer Bursa
0532 545 22 04 0532 505 12 55

Solucan Maması Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir solucan gübresi elde etmek için en önemli etmen  iyi hazırlanmış solucan mamasıdır. Solucan maması hazırlama için genel olarak geviş getiren hayvanlar sınıfına dahil olan dana, inek vb hayvanların gübrelerinden elde edilmektedir. Her yakılmış hayvan gübresi solucan maması olarak kullanılmamaktadır.

En çok dikkat edilmesi gereken konu hayvan gübresinin seperatörden geçmiş olmasıdır. Hayvan gübresinin yığınlarla uzun süre kendi halinde bırakılması gübrenin toprak solucanları, böcekler ve zararlı mikroorganizmalar tarafından saldıraya uğramasına neden olmakla birlikte,tüm yararını kaybetmesine sebep olacaktır.Üreden ayrılmış olan bir başka deyişle seperatörden geçmiş hayvan gübresinin %70’inin yanına organik madde ve atıklarların %30’luk kısmını karıştırarak yığın haline getirilmesi gerekmektedir. Ardından 4-5 günde bir karıştırarak nem oranının ayarlanması gerekmektedir.

Solucan maması hazırlarken bitki yaprakları, meyve-sebze atıkları,ince talaş,fındık-fıstık kabukları, lahana, marul gibi atıklar kullanılmaktadır. Solucan mamasında meyve kullanımı ise ayrı bir önem teşkil etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu narenciye gibi asidik yapıya sahip olan meyve atıklarının kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir. Kullanılacak ise kavun ve karpuz gibi meyvelerin suya sahip olan bölümlerinin tamamı ile ilişiğinin kesilmesi gerekmektedir. Diğer bir önemli nokta ise özellikle kümes hayvanlarının dışkılarında bulunan ve solucanlar için çok tehlikeli olan amonyaktır. Bunun için indirilmesi gereken minimum seviyeye gelmediği sürece diğer atıklar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kısacası solucan maması hazırlama süresince tamamı ile organik atıklar kullanılması kimyasal ve asidik yapıda olan atık ve maddelerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Bir diğer dikkat gerektiren konu ise, solucan maması için kullanılan meyve sebze, ince talaş vb atıklarının olabildiğince küçük parçalara bölünerek yapılması gerektiğidir. Solucan mamasının nem oranı solucanların yeme aşamasında mamaya ulaşabilmesi konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Solucanların mamaya kolayca ulaşabilmesi için gerekli ortam hazırlanmalıdır. Solucan mamasının renginin koyu kahverengi ve kokusunun ise toprak gibi olması gerekmektedir.

Solucan mamasının hazırlanması kadar önemli olan bir konu ise solucanların beslenme zamanıdır. Solucanlar için hazırlanan belirli aşamalardan geçmiş olan sağlıklı mamalar düzenli aralıklar ile verilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi,solucanların mamayı düzenli bir şekilde tüketmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir? başlıklı makalemizde kırmızı kaliforniya solucanı, kırmızı solucan ve red california worms hakkında bilgiler verilmektedir.

Post a Comment