Yaylacık Mah. Nilüfer Bursa
0532 545 22 04 0532 505 12 55

Solucan Gübresi Tarihi

Solucan gübresi, Kırmızı Californiya solucanı olarak bilinmekte olan Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida solucan türlerinin organik bir yöntemle , yetiştirilen büyükbaş hayvanların dışkılarını ve organik bitkisel materyalleri fiziki ve kimyevi yapılarını değiştirme esasına dayanmaktadır.

Solucanlar bir sorun olmadığı takdirde 4 mevsim ürerler. Beslenme ,ısı ve nem bakımından her şey eksiksiz yapılırsa bir yılda 16 katına kadar sayıları çıkabilmektedir. Üretilen humus 2-3 ay gibi bir zaman dinlenmeye bırakılmaktadır. Ardından tarımsal arazilerde kullanılmaktadır.

Solucan Gübresinin Tarihi

Mısırlılar tarihte toprak solucanlarının toprağı iyileştirici özelliğini ilk keşfeden kültürlerden biridir. Kleopatra’nın hakimiyetinde solucanların topraktan çıkarılması birini öldürmeyle denk tutulan bir suç olarak görülüyordu. Aristo ve Charles Darwin, solucanları gözlemleyerek bunların humus ve gübre içinde topraktaki organik materyalleri bileşenlerine ayıran bir organizma oldukları sonucuna varmışlardır. Solucan gübresi üretiminin anası ABD Michigan’da bir biyoloji öğretmeni olan Mary Appelhof olduğu düşünülmektedir. Appelhof kuzeyde soğuk bir bölgede yaşadığı için gübreleme faaliyetine kışın da devam etmek istemiştir. Appelhof yakındaki bir olta yemi dükkanından solucan alarak evinin önünde ilk solucan üretimine başlamıştır ve çok başarılı olduğunu keşfetmiştir. Bunun ardından solucanlarla topraktaki istenmeyen maddelerden kurtulma ve solucanlarla toprağı gübreleme adında iki makale yayınlamıştır. Bu bir çok kişiye ilham kaynağı olmuştur özellikle de şehirde apartmanlarda yaşayanlara. Solucan üretimi hemen hemen 40 yıldır ABD ve Avrupa ülkelerinde tarım işletmelerinde kullanılmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Bitkilere hem besin kaynağı olur hem de büyümelerinde etkilidir . Humus bakımından yetersiz toprakları iyileştirme ve topraktaki yararlı mikroorganizmaları uyarma özelliği gösterir. Toprağın genel yapısına yararlı bir etkide bulunur ve toprak içindeki organogenetik elemanları bitkilerin kullanabileceği bir yapıya kavuşturur. Bu çeşit bir gübreleme topraktaki besleyici elemanların çok daha kalıcı olmasını sağlayarak bitkiler tarafından alımlarını sağlamaktadır. Hızlı bir şekilde suda çözünmektedir ve ziraat amaçlı kullanılan bir çok gübreyle de uyum içerisindedir. Bitkilerde sağlam kök sistemleri oluşturulmasına yarar ve hastalıklara karşı bitkileri dayanıklı hale getirmektedir. Solucan kullanımı doğayla uyumlu ,temiz ziraat ürünleri üretiminde harika bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir? başlıklı makalemizde kırmızı kaliforniya solucanı, kırmızı solucan ve red california worms hakkında bilgiler verilmektedir.

Post a Comment