Yaylacık Mah. Nilüfer Bursa
0532 545 22 04 0532 505 12 55

SSS

Solucan Gübresi Üretimi Her Cins Solucanla Yapılabilir Mi?

Aslında bu sorunun cevabı EVET. Fakat bildiğimiz anlamda solucan gübresi üretebilmek ve bu işi ticari anlamda yapabilmek için Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia fetida) ile çalışmak en doğrusudur. Çünkü bu cins hem üreme hızı hem de gübre üretim hızı açısından diğerlerine göre çok üstündür.

Solucan Gübresi Hangi Tür Tarım Ürünlerinde Kullanılır?

Solucan gübresini tüm tarım ürünlerine gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Doğru solucan gübresinin tarım ürünleri üzerinde hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. İster tarlanızda, ister bağ bahçenizde isterseniz de evdeki saksılarınızda solucan gübresini kullanabilirsiniz.

Solucan Gübresinin Fazla Kullanımında Zararı Var Mıdır?

Kesinlikle Hayır. Solucan gübresi, kimyasal gübreler gibi ya da ahır gübresi gibi fazla kullanımda bitkide, sebzede veya meyvede her hangi bir yanma veya döküntü yapmaz. Fakat yine de optimum kullanım oranları için Blog sayfamızda yazdığımız kullanım talimatlarını dikkate almalısınız.

Solucanların Üreme Hızı Ne Kadardır?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları, laboratuvarı ortamında yıllık 1000 kata kadar ürediği tespit edilmiştir. Solucan gübresi üretim tesislerinde ise ideal ordam sağlandığı taktirde 3 aylık periyotlarda minumum 2 katına çıkmaktadır.

Solucan Gübre Üretiminde İdeal Isı Nedir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları, ortam ve sıcaklık değişikliklerine çabuk adapte olabilen hayvanlardır. Fakat 0 derece ile 40 derece arasında yaşabilme olanakları vardır. En verimli göründükleri sıcaklık aralığı ise 18-25 derece arasıdır. Ayrıca nemli ortamları sevdikleri için bulundukları mamanın %65-%80 nem aralığında olması gerekmektedir.

Solucan Gübresi İçin Solucanlar Nasıl Bir Alanda Yetiştirilmelidir?

Solucanlar genellikle 3 şekilde bakılmaktadır. 1. si yerde öbek şeklinde. 2. si yerden yüksekte özel kasalarda. 3. sü ise sürekli akış sistemidir. Biz, yerde öbek sistemine karşı olduğumuz için özel kasalarda ve sürekli akış sistemini kullanmaktayız.

Solucan Gübresi Üretimine Kaç Solucanla Başlanmalıdır?

Solucan gübresi üretimine, eğer hiç tecrübeniz yoksa maksimum 500 veya 1000 solucanla başlanmalıdır. Bu sizin tecrübe kazanmanız için ideal bir sayıdır. Mama hazırlığınızı yapıp fermante işlemini gerçekleştirdikten ve solucanlarınızı bu hazırladığınız mama ile sağlıklı bir şekilde besleyebildikten sonra işinizi büyütmek daha yüksek miktarlarda kırmızı kaliforniya solucanı alabilirsiniz. Eğer konu ile ilgili tecrübeniz ve yeterli donanımınız varsa, ticari olarak düşünüyorsanız en az 500.000 – 1 milyon arası solucanla başlamanızı öneririz.