Yaylacık Mah. Nilüfer Bursa
0532 545 22 04 0532 505 12 55

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir?

Bilimsel sınıflandırmada omurgasız hayvanlar sınıfında yer alan kırmızı kaliforniya solucanları, halkalı solucanlar sınıfına dahil olan 8 solucan türünden biridir. Latin dilinde Esenia Foetida adına sahip olan solucanlar ilk olarak Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki laboratuvarlarda kültüre alınmasından dolayı kırmızı kalifroniya solucanı adını almışlardır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının uzunlukları 60 ile 130 mm arasında kalınlıkları ise 7 mm kadardır. Geneli aynı olmakla birlikte büyük bir kısımı koyu kırmızı renktedirler. Diğer solucan türlerine göre daha küçük zarif ve narinlerdir. Araştırmalarda koyu kırmızı renkte olması kırmızı kaliforniya solucanının çok iyi bir cinse sahip olduğunu göstermektedir. Genç solucanların sahip oldukları renk pigmentleri az olduğu için renkleride kırmızı kaliforniya solucanlarına göre daha açıktır. Kırmızı kaliforniya solucanları güneş ışığını çok sevmezler bu yüzden gece ortamında daha iyi çalışırlar. Gece çalıştıkları ortamdan çıkmamak için ışıktan yararlanırlar. Kırmızı kaliforniya solucanları diğer türlere göre daha dirençli oldukları için uygun şartlar yaratılırsa  sindirim sistemlerindeki enzimlerin güçlülüğünü kullanarak daha kaliteli gübre eritimi yaparlar. Vücutlarında bulunan dolaşım ve kas sistemi sayesinde hareket ederler. Kırmızı kaliforniya solucanlarının sıcaklık istekleri 20-30 c civarındadır fakat  maksimum 40 c’ye kadar dayanıklıdırlar. Sperm ile döllenmiş yumurtaları taşıyon kokon -18 dereceye kadar dayanıklıdır ancak  o derecelerde yumurtalama işlemini gerçekleştiremezler.

Tonları enine çizgilerle bölünmüş gibi görülen segmentlerden oluşmaktadır. Segmentlerin ilk bölümünde ağız  bölgesi ve dile benzeyen bir bölüm bulunur son segmentte ise anüs bulunmaktadır. Saydam ve esnek bir ciltleri vardır. Dünyadaki çoklu kalbe sahip ender canlılardandır ve 5 kalbi vardır. Yumurtadan çıkmış olan yavru solucanlar 2 ay içerisinde gerekli olgunluğa oluşur ve yavrulamaya hazır hale gelir. Kırmızı kaliforniya solucanları hem erkek hem de dişi üreme organlarını birlikte bulundurmaktadır. Çok yüksek bir doğurganlık oranına sahip olan kaliforniya solucanları hızla üreyebilmektedirler. Yıllık ortalama 1500 tane yumurta bırakırlar. Bir kırmızı kaliforniya solucanının ağırlığı ortalama 0.8-1 gram arasındadır. Ortalama kaliforniya solucanları 4-5 yıl yaşamaktadır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarında kaç içgüdüsü yoktur. Bulunduğu ortamı benimsemesi durumunda kolay kolay yerini terk etmez. Dünya üzerinde üretim kapasitesi,geniş yaşam koşullarını bağımlılık,bulunduğu ortama uyum sağlaması gibi özelliklerinden dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Post a Comment