Yaylacık Mah. Nilüfer Bursa
0532 545 22 04 0532 505 12 55

Katı Solucan Gübresi

Günümüzde  kullanılan kimyasal gübreler sebebiyle sebze ve meyveler organik olmaktan çıkıp insan sağlına zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Buna çozüm olarak başta ABD olmak üzere bir çok ülke doğal gübre arayışına girmiştir ve bu alanda birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucu toprak solucanlarının gübrelerinin tarımsal açıdan çok faydalı olduğu kanıtlamıştır. Yapılan bu araştırmalardan sonra tarımcıların en çok sorduğu soru solucan gübresi nedir?  olmuştur.      Solucan gübresi: Solucanlar tarafından tüketilen gıda maddelerinin sindirilip dışkı olarak dışarı çıkmasından elde edilen organik gübredir. Solucan gübresi dünyada vermikompost olarak adlandırılır. Solucan gübresi üretim işine de vermicomposting denir.     

Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir?

Bitkinin dayanıklılığını,verimini arttırır ve daha cabuk gelişmesini  sağlar. Toprakta var olan organik madde miktarını arttırır. Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Bitkide ve köklerinde direnç sağlar. Bitkinin su tutma kapasitesini arttırır. Zİraatte kullanılan tüm ilaçlarla uyumludur.Toprağı iyileştirir ve topraktaki yararlı mikroorganizmaları uyarır.        Tarımla uğraşan insanların merak ettiği bir diğer konu ise bu kadar yararlı olan bir gübrenin nasıl üretildiğidir. Solucan gübresinin üretimi için ilk gerekli şey solucanın doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı bir yapıdır. Evin bodrum katı ya da bir depo bu konuda işinize yarayacaktır. Solucan gübresi için en uygun solucan Kırmızı Kaliforniya solucanıdır Kırmızı Kaliforniya solucanları yedikleri tüm gıda madelerini doğrudan organik gübreye çevirmektedirler bunun için yapılması gereken tek şey bu solucanlara gıda maddesi sağlamak ve uygun yaşam ortamı oluşturmaktır,ayrıca Kırmızı Kaliforniya solucanları her mevsim üremeye elverişli oldukları için çok kısa sürede sayıları artar ve daha çok gübre elde edilmiş olur.     

Solucan Gübresinin Fiyatı Nedir?                                                                                                                                                 

Solucan gübresi katı ve sıvı olmak üzere ikiye ayrılır. Katı solucan gübresi ile sıvı solucan gübresi arasındaki fark sıvı solucan gübresi bitkiye daha hızlı etki eder ve daha hızlı büyümesini sağlar .Katı solucan gübresinin fiyatı kg olarak belirlenmektedir. 1 kg katı solucan gübresinin fiyatı 3 ile 10 TL arasındadır. Sıvı solucan gübresi ise 1lt ile 5lt ölçüsündeki şişelerde satılır. 1 lt sıvı solucan gübresinin fiyatı ise 30 ile 50TL arasıdır.                                            

Solucan gübresinin kullanımı oldukça basittir. Sebze veya meyve dikerken bitkinin köküne temas edecek şekilde uygulanır. Sebze için 1 avuç yeterlidir ancak meyve ağacı için ortalama 1 kg  katı solucan gübresi gerekir. Sıvı solucan gübresi ise 1’e 200  oranında su  ile karıştırılarak bitkinin köküne uygulanır.